За 17-ти пореден път в курорта “Свети Свети Константин и Елена” край Варна се провежда лятна научна среща, която е част от програмата на Международният музикален фестивал “Варненско лято”. Темата на тазгодишното издание на форума е “Културата на късната модерност”.
Летните научни срещи се провеждат ежегодно от 1993-та година. Основната задача на форума е да определя мястото на националните духовни ценности в съвременността. Организатори на научните срещи са Община Варна и Варненската туристическа камара.
Румен Серафимов-директор на Дирекция “Култура”-Община Варна: “Тези срещи са резултата от нашето осъзнаване, че едно интелектуално, теоретично, аналитично осмисляне на съвременните културни процеси е много необходимо и това става част от големия фестивал “Варненско лято”.
Според Румен Серафимов тези срещи трябва да се отворят за повече хора, свързани по някакъв начин с изкуството. Тази година във форума участват 17 изследователи, които са добре познати на научната общественост у нас и в чужбина. Първото заседание днес започна с доклада на проф. Богдан Богданов посветен на немодерното в модерността.
проф. Богдан Богданов: “Ние сме човешки същества. Тези човешки същества са в историята. Бидейки в историята обаче те не могат да се променят революционно дотам, че да бъдат съвсем различни от първите. И в този смисъл, нещо което е свързано с миналото, винаги е тука, като някаква съвременност, до онова, което ние разглеждаме като продукт на съвременността.”
Утре заседанията продължават с докладите на доц. Калинка Стойновска- “Старото и новото в българското кино” и на доц. Нева Кръстева- “Симфонизъм и пасион- застиналата премодерност”.
Мариана Малева,
20.06.2009г. 16:39
По информация на РТВЦ - Варна, БНТ