ПРЕДСТАВЯНЕ НА ИСПАНСКАТА КНИГА НА ПРОФЕСОР БОГДАН БОГДАНОВ - "МОДЕЛИ ЗА РЕАЛНОСТ. ПРЕЗ ПРОЧИТА НА КЛАСИЦИТЕ" (MODELOS DE REALIDAD. DESDE LA LECTURA DE LOS CLASICOS)
3 ноември 2010 г., 18.30 часа,
Институт „Сервантес”, София, ул. Съборна № 1
Организатор: Нов български университет и Институт Сервантес - София
Книгата е част от колекция ONOMA на испанското издателство AXAC и включва текстовете на професор Богданов:
• Четенето и неговата работа
• Мит, философия и наука, или за символичния и аналитичния начин на разбиране
• Бедният разказ за победителя. Осмият немейски епиникий на Пиндар
• Любов, семейство и власт. Разказът за любовта на Ксеркс в девета книга на Историята на Херодот
• Любов и разказ. Идеологията на любовта в диалозите «Пир» и «Федър» на Платон
• Свети Августин и Марк Аврелий, или за разговарянето със себе си
• За старогръцката литература, литературата и разбирането на литературни текстове
Водещ на събитието: проф. Мария Китова (Нов български университет)
Книгата ще представят:
Професор Грегорио Лури Медрано - автор на предговора «Богдан Богданов – един европейски интелектуалец» към книгата «Модели за реалност» (линк към .pdf). Професор Лури преподава в Университет на Барселона, автор е на книгите «Процесът на Сократ», «Наръчник как да разбираме Сократ», «Смисълът на мита» и мн. др. Член на Каталунското дружество на философите, Международното дружество на платониците, Иберийското дружество по гръцка философия.
Професор Алешандре Вейга – директор на издателство AXAC, Декан на Факултета по хуманитаристика в Университета Сантяго де Компостела - европейски учен в областта на испанското и романското езикознание, с изследователски принос за историята на испанския език и проблемите на многоезичието в обединена Европа. С негово участие са създадени и функционират с успех редица научни списания и поредици, сред които "Logophiles", "Grammaton", "Lingüística", университетската научна поредица "Lucus-Lingua" и др.
Веселина Василева (Нов български университет) – съставител на книгата
Станимир Мичев и Венета Сиракова (Нов български университет) – преводачи на книгата
КУЛТУРА, ЛИТЕРАТУРА, ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ. ЮБИЛЕЙНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ В ЧЕСТ НА ПРОФЕСОР БОГДАН БОГДАНОВ
6 ноември 2010 г., 9. 00 часа,
Хотел „Арена ди Сердика”, ул. Будапеща 2-4
Организатор: Катедра по класическа филология, СУ "Св. Климент Охридски"
Програма на конференцията (линк към .pdf)
Конференцията ще бъде закрита с представяне на книгата на професор Богдан Богданов "МИНАЛО И СЪВРЕМЕННОСТ. НАУЧНИ ЕСЕТА" - издание на Нов български университет
Начало на представянето: 18. 00 часа
Книгата ще представи професор Христо Тодоров (Нов български университет).
Книгата поставя началото на поредица „Понятия, проблеми, дискусии“, в която преподаватели от Нов български университет и чуждестранни автори, свързани с университета, ще защитават конкретна съвременна платформа на знание. Тази първа книга включва 22 научни есета, говорени и писани по различни поводи в последните 15 години, те са обединени от темата „Минало и съвременност“. С изключение на два текста, всички есета в книгата са възникнали след устни представяния на форуми, които след това са били написани. В писмената им версия обаче са запазени едрите белези на първоначалното устно представяне – коментирането на повече теми под егидата на една централна и реториката на убеждаването на определен адресат. В тази посока е и посланието на „Научни есета“ – една обсъждана истина е съставена от повече видове истина, между които особена преднина има т. нар. ситуативна истина на убеждаването на конкретна аудитория. Защото не е без значение пред кого и за кого се твърди нещо, което се твърди именно по този начин.
В СП. СЛЕДВА 23 (ЕСЕН 2010) ЧЕТЕТЕ:
"Нагласа към универсалното", пространен разговор на екип на СЛЕДВА с проф. Богдан Богданов по повод 70-годишнината му - за Платон и платонистките наследства в днешната хуманитаристика, за научните дисциплини и техните ограничения, за кризата на романа и героя в наши дни, за университетското образование като задължително хуманитарно, за успехите и съмненията в Нов български университет, за проблематичните дихотомии душа-тяло, човек-животно, България-Европа, "баща ми в мен"... и още теми с неочаквани обрати и развръзки.
Из поантите на проф. Богданов:
“В последните години все повече ме привлича доброто съчетание от феноменология, херменевтика, семиотика и аналитическа философия. Това, което ме отблъсква, е увереността, че има прозрачен неемоционален стил, който осигурява на казаното да бъде сигурна истина."
"Истината винаги е съставена от повече допълващи се форми на истина."
"Според мен отделното човешко същество е добрата гледна точка да се разбере какво става по-точно в едно общество."
"Дали прекалявам като свързвам трупането на снимки във Фейсбук и разговора в Платовия «Федър»? Само на пръв поглед. Занимаването с идеалното има дълга история."
"Интелектуалецът трябва да бъде интелектуалец не в сравнение с някои, които не са."
“Хуманитарната образованост предполага знаещият да знае, че предметите са сложни и че, така или иначе, няма сигурна словесна формула, която да представи същността им. (...) В един съвременен университет, независимо от своята специалност, студентът трябва да бъде образован и хуманитарно."
“...емоцията - тази гробница на смислите.”
"Какъв Интернет и какъв блог? Нашият форум е малка библиотека. Може би така нарушава блоговостта. Тя да му мисли."
увод и съдържание на сп. Следва (линк към.pdf)